2012’ye güzel bir başlangıç

Pazartesi, Ocak 9, 2012, 21:24
Yazı başlıklarının gönderildiği tarih Beslenme - Sağlık, Şifalı Bitkiler kategori ve 0 Yorum şimdiye kadar.

Yeni yıla yepyeni bir ruh haliyle başlamanın yolu besinlerden geçiyor. Yılın ilk dakikasını yorgunluktan koltukta uyuklayarak karşılamamak için mucize etkili gıdalardan yararlanın.

2012’ye gönlünüzce eğlenerek girebilir hem de sağlıklı bir başlangıç yapabilirsiniz. Öğünlerimizi yeni yılda da çeşitlendirmeli sebze ve taze meyveleri sofralarımızdan eksik etmemeliyiz. Yılbaşı mönümüzün tok tutucu, insan sağlığı için gerekli besin öğelerini içeren, diyet lifi, vitamin ve mineralden zengin olması gerekir. Yeni yıla daha enerjik, mutlu ve heyecanlı olmanızı sağlayacak besinlerle girmenize yardımcı olacak gıdalardan yardım alın.

Daha enerjik olmak için 

– Portakal, elma, soya sütü, yoğurt: Yavaş sindirilen bu karbonhidratlar, vücut için daha uzun süreli besin kaynağıdırlar.

– Ayçekirdeği: İçeriğindeki magnezyum,kas ve sinirlerin normal fonksiyonlarını yerine getirebilmelerini sağlar, kalp ritmini düzenler, kemikleri güçlendirir.

– Ton balığı: İçeriğindeki proteinle kasların yenilenmesini sağlar, egzersiz sonrası için iyi seçim.

Daha mutlu olmak için

– Somon balığı: Ruh halini iyileştiren B12 vitamini ile depresyonu önlemede yardımcı olan omega-3 yağ asidi içerir. Omega-3, serotonin düzeyini yükseltir. Serotonin ruh halini iyileştirir.

– Muz: Serotonin düzeyi üzerinde etkili olan B6 vitamini içerir. Düzenli olarak alkol tüketiyor veya doğum kontrol hapları alıyorsanız, vücudunuzun B6 vitamininin azalabileceğini unutmayın.

– Çikolata: İçeriğindeki şeker, nörotransmitter serotonin salgılanmasını, yağ ve feniletilamin ise endorfin salgılanmasını tetikler. Bu kombinasyon, optimal beyin mutluluğu adı verilen bir etkiye neden olur. Çikolatadaki kafein de geçici bir canlandırıcı etki yapar. Tüm bunlar sonucunda da rahatlama, mutluluk hissine neden olur.

Yorgunlukla savaşabilirsiniz

C vitamini yönünden zengin taze meyve ve sebzeler oldukça yararlıdır. Kivi, portakal, çilek, kuşburnu, havuç gibi besinleri tüketmek gerekir. 

– Bezginliğe karşı: Süt, yoğurt ve peynir gibi protein kaynaklı besinlerin tüketimini artırmak, enerjik hissetmenizi sağlar. Ayrıca taze sebze ve meyve de tüketmek önemlidir. Bir bardak süt veya meyveli yoğurt gibi bir alternatifi ara öğünler de tüketerek bezginlik duygusunu azaltabilirsiniz.

– Çekingenliğe karşı: İçeriğindeki fosfor mineralinin etkisinden yararlanmak için haftada 2-3 kez taze balık tüketmelisiniz. Bunun yanında kuru baklagil (fasulye, nohut, mercimek…) yemekleri ve bulgur tüketimini artırarak yaşadığınız çekingenlik duygusundan kurtulabilir ve kendinize olan güvenin arttığını görebilirsiniz.

– Sinirliliğe karşı: Kafein, serotonin hormonunu etkilediğinden, öfkeli olduğunuz dönemlerde daha az kahve içmeye çalışın. Ayrıca kırmızı et tüketimini azaltıp fındık, ceviz gibi yağlı tohum tüketimini artırırsanız, sakinleşirsiniz.

Daha heyecanlı olmak için

– Fındık: L-arginin adı verilen aminoasitler açısından zengin olan fındık ve susam tüm vücutta kan dolaşımını hızlandırır. Yumurta ve ette de az miktarda L-arginin bulunur.

Yanıt verebilirsiniz, veya geri izleme yapabilirsiniz.

Yanıt bırak

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.