Aktarda sağlık avı:Tarçın

Pazartesi, Mart 14, 2011, 9:36
Yazı başlıklarının gönderildiği tarih Beslenme - Sağlık, Şifalı Bitkiler kategori ve 0 Yorum şimdiye kadar.

Tıp, tarçını ilaçlarda kullanıyor. Afrodizyak etkili bu baharat, manganez ve kalsiyum kaynağı. Tarçının, diyabetin tedavisi, zayıflama ve bakterilerde etkisi büyük

Tarçının afrodizyak etkisinin olmasının yanı sıra iyi bir lezzet verici baharattır. Toz ve yaprak şeklinde olan tarçın aslında 2 çeşittir. Biri biraz daha açık renkli ve orta tatlılıkta diğeri ise daha koyu renktedir ve tadı da biraz acımsıdır. Tarçın daha çok tatlılarda kullanılan bir baharat olmasına karşın aslında birçok besinle de kullanılabilir. Kırmızı etten köfte yapımında hafif aroma katarak konulabilir veya süte eklenebilir. Son zamanlarda tarçını çaya veya sıcak suya ekleyerek farklı bitkiler ile beraber içmek de tercih edilmeye başlanmıştır.

ZARARLI BAKTERİLERİ ÖLDÜRÜYOR

Tarçında çok ciddi miktarda proantisiyanidin adında önemli bir antioksidanın olması nedeniyle çorbalara çok az eklemek de çok sağlıklı bir yoldur. Kışın vazgeçilmez içeceği sahlep tarçınsız lezzeti bile anlaşılmaz… Tarçının kalorisi oldukça düşüktür. 1 çay kaşığı yaklaşık  3 kalori kadardır. O nedenle zayıflama diyetlerinde bol bol tüketilebilir. 1 çay kaşığı tarçında 1.4 gram diyet lifi bulunur. Tarçın çok iyi manganez ve kalsiyum kaynağıdır. Tarçının içinde çok önemli bir yağ asidi olan ‘sinemaldehit’ olması vücudumuzda zararlı bakterilerin üremesini önleyecek kadar önemli bir baharat yapmaktadır. Şeker hastaları için tarçın vazgeçilmez bir baharat olmalıdır.  Bilimsel çalışmalar insüline bağımlı olmayan şeker hastalarında düzenli olarak tarçın tüketmeleri açlık kan şekerlerinin kontrol edilmesine yardımcı olunmakta, hemoglobin A1C kanda yükselmesini önlemekte ve kan yağlarının dengelenmesinde yardımcı olmaktadır. İçerdiği proantisiyanidin sayesinde gençleşmeyi sağlamaktadır. Günde 2 tatlı kaşığı tarçın tüm bu olumlu sağlık etkileşimlerini kolaylıkla sağlamaktadır.

ZAYIFLATAN ÇAY

Klasik Çay Tariflerine Son… Selahattin Dönmez’in zayıflatan çay tarifi: Malzemeler aktarlardan rahatlıkla alınabilir.

1 su bardağı sıcak suya 1 dal kuru tarçın 1 çay kaşığı matcha çayı, 1 başparmak kalınlığında taze zencefil demlenir ve günde 4 bardak içilir.

Matcha çayı çok kuvvetli antioksidan olan ve Japonların uzun yıllardan beri kullandığı çok özel bir çaydır.

DİYET VE DETOKS ETKİLİ ÇORBA

Düdüklü tencereye 1/4 dal tarçın 1 kase taze veya dondurulmuş bezelye içi, 1 adet taze enginar, 3-4 adet brokoli parçacıkları, 1 adet kuru soğan, 1 kase kıyılmış tarhun otu,  1 küçük boy tatlı patates ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile pişirilir. İçerisindeki dal tarçın çıkarılır ve rondodan 1 yemek kaşığı süzme yoğurt ile geçirilir. Bu nefis çorba günde 1 kere bir ana öğün yerine çok az ızgara et-tavuk veya balık ile yenirse hızlı kilo verdirme özelliği ortaya çıkar.

Selahattin Dönmez’den tok  tutan püre: Akşam yemeğinden  en az 3 saat sonra yenildiğinde ertesi günü tok kalmanıza yardımcı  olacak bu püreyi haftada 3 kere  yapmak yeterlidir.

Kabukları soyulmuş  yarım elma ve armut yarım çay bardağı süt  ile karıştırıcıdan çok kısa geçirilir  ve içerisinde 2 çay kaşığı tarçın atılarak karıştırılıp yenilir.

Yanıt verebilirsiniz, veya geri izleme yapabilirsiniz.

Yanıt bırak

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.