Bir tabak kanser

Etiketler: ,
Salı, Şubat 8, 2011, 9:22
Yazı başlıklarının gönderildiği tarih Yemek Tarifleri kategori ve 0 Yorum şimdiye kadar.

Besinlerin kızartılarak, tütsülenerek ve mangalda ateşe yakın tutularak yapılan pişirme yöntemleri besinlerde bazı kimyasal karsinojenlerin oluşumuna yol açıyor.

Özellikle de etlerin mangalda pişirilmesi esnasında nitrozamin denilen kimyasal karsinojenler oluşmaktadır. Tütsülenme sırasında odun ve kömür dumanında bulunan kanserojen maddeler, besinler tarafından emilerek yağlı kısımlarda birikirler. Tütsülenmiş besinlere en iyi örnekler fümeler, bazı peynir çeşitleri ve kuru etlerdir. Yapılan çalışmalarda bu şekilde pişirilmiş besinlerin sık tüketilmesinin mide, özefagus ve sindirim sistemi kanserlerine yol açabileceği gösterilmiştir.

IZGARA NEDEN SAĞLIKLI

Etin hafif-orta sıcaklıkta ve ızgara, fırında pişirme ve haşlama gibi pişirme yöntemleri kullanılarak uzunca sure pişirilmesi kimyasal karsinojenlerin oluşumunu en aza indirmektedir. Nitrit – nitrat gibi kimyasal maddeler katılmış besinler (salam, sosis gibi) yenildikten sonra midede nitrozaminlere dönüşürler. Bu tür besinlerle birlikte C vitamininden zengin bir besinin tüketilmesi (meyve, salata, domates gibi) nitraozamin oluşumunu engelleyerek kanser riskini azaltır. Kızartma yöntemi de mümkün olduğunca kullanılmamalıdır.

SAKLAMA KOŞULLARI VE TÜTSÜLER

 Kızartmalar sırasında yağların yapısında bir takım değişiklikler oluşur. Kızartma yağlarının tekrar tekrar kullanılması kanserojen maddeler oluşumunu arttırır. Bu nedenle kızartmalara diyette çok fazla yer verilmemelidir. Nemli ve sıcak ortamlarda saklanan tahıllarda ve yağlı tohumlarda (fındık, fıstık, ceviz gibi) çoğalan bazı mikroorganizmaların ürettiği bazı toksinlerin özefagus ve karaciğer kanserlerine neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle depolama uygun koşullarda, buzdolabı ve serin depolarda yapılmalı ve küflenmiş besinler hiçbir şekilde tüketilmemelidir. Özelikle küflendirilerek satılan küflü peynirler de kesinlikle tüketilmemelidir.

BUZDOLABI KAPLARI VE PLASTİKLER 

Özellikle yoğurt, tarhana, pekmez, salça, reçel ve turşu gibi besinlerin boşalmış deterjan veya ilaç kutularında, boyalı plastiklerde saklanması, saklama kabından kurşun ve diğer bazı kanser yapıcı maddelerin besine geçmesine yol açar. Bu durum kansere yol açan bazı ağır metallerin ve kimyasalların vücuda alınmasına yol açar. Bu sebeple, yiyecekler kesinlikle besinlerin saklanması için yapılmış olan kaplarda saklanmalıdır. Besinlerin saklanmasında boyalı olmayan cam kaplar her zaman tercih edilmelidir.

Yanıt verebilirsiniz, veya geri izleme yapabilirsiniz.

Yanıt bırak

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.