Bol su iç hızlı kilo ver

Etiketler: ,
Çarşamba, Nisan 6, 2011, 8:55
Yazı başlıklarının gönderildiği tarih AZ Diyetler, Beslenme - Sağlık kategori ve 0 Yorum şimdiye kadar.

Su içmek ile ilgili klasik bilgi tarih oluyor. ABD Diyetisyenler Birliği’nin araştırmasına göre herkesin su ihtiyacı farklı. İdeal kilodan fazla alınan her 5 kilo için bir bardak su içmek gerekiyor.

GÜNDE 8 su bardağı su içmez isen başlayan korkutucu beslenme önerileri artık rafa kaldırılıyor. Amerikan Diyetisyenler Birliği su içmenin bedenimizin normal çalışması ve metabolizmamızın devamlılığı için gerekli olup  sudan; kalsiyum, magnezyum ve florid gibi önemli minerallerin vücudumuza alınmasını sağladığımızı ancak herkes için günde sekiz su bardağı şartının olmadığını bildiriyor. Artık vücutta kilomuza göre vücudun su ihtiyacının karşılanması gerektiğini vurguluyor. Sağlıklı kilodan her 5 kilo fazlasına ekstra 1 su bardağı su içmenin ancak metabolizmayı canlandırdığını da ekliyor.

Herkesin ihtiyacı 2 litre değil

Su içimi vücudumuzda hormonsal olarak kontrol edilir ve susama duygusu ile sıvı alımı isteği açığa çıkar. Unutulmamalıdır ki susama duygusu sonrasında su içmek susuzluğumuzu giderebilir ama bedenimizin günlük sıvı ihtiyacını karşılamayabilir. Bu nedenle her gün düzenli olarak susamayı beklemeden 2 litre kadar 8 su bardağı su içmek gerekir. Vücudumuz suyu su, besinlerle, sıvı içeceklerle ve besinlerin vücutta kullanılması sırasında açığa çıkan metabolik su ile karşılamaktadır. Besinlerle ve metabolik su ile vücuda alınan sıvı miktarı çok olmadığı için mutlaka sıvı kaynaklı içecekleri içmeliyiz. Örneğin şekeri azaltılmış, koruyucu katkı maddesi ve renklendirici içermeyen gazsız içecekler, ayran, süt, taze sıkılmış meyve suları olabilir. Su içmediğimizde kısa süre içerisinde; algılamada azalma, duygu durumumuzda değişiklik, vücudun ısında düşme, kardiyovasküler fonksiyonda azalma, fiziksel olarak iş yapma kapasitesinde bozulma ve spor sırasında performansta azalma görülür.

Susuzluk çocuklarda riskli

Uzun süre su içmememiz ise safra kesesi kanseri be böbreklerde taş oluşumuna neden olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü 5 yaş altında çocuk ölümlerinin yaklaşık yüzde 17’sinin çocuklarda vücutlarında sıvı kaybına bağlı hastalıklardan kaynaklandığını belirtmektedir.  Tüm bu olumsuzlukları kaybolan sıvıyı yerine koyarak önleyebiliriz. Sıcak havalarda, fazla fiziksel aktivite yapıldığında, fazla proteinli ve tuzlu besinler tüketildiğinde ve ateşli hastalıklarda vücudun sıvı gereksinimi artar, bu dengeyi korumak için her zaman bol sıvı almak hayati önem taşır.

Taze gıdalarla canlandıran diyet

Kahvaltı: 1 su bardağı taze sıkılmış meyve suyu 1 adet az yağlı tam buğday ekmeğine yapılmış tost, bol domates salatalık taze kırmızı biber ve taze nane yaprakları

Ara: 1 su bardağı az yağlı süt

Öğle: Öğüne başlamadan bol su içilmeli,  ızgara veya fırınlanmış 1 dilim biftek veya 1 küçük boy derisiz tavuk but veya 4 orta boy yağsız kıyma ile hazırlanmış köfte veya Ω fileto mevsim balığı 1 dilim ekmek ve bol karışık salata

İkindi: 1 su bardağı bol buzlu ayran

Akşam: Öğüne başlamadan önce bol su içilmeli, 1 tabak kıymalı veya zeytinyağlı mevsime uygun pişmiş sebze yemeği, 1 kase yoğurt veya cacık, 1 ince dilim ekmek ve bol karışık salata.

Yatarken: 1 su bardağı az yağlı süt

Yanıt verebilirsiniz, veya geri izleme yapabilirsiniz.

Yanıt bırak

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.