Ceviz ve tahıl sağlık dostu

Etiketler: , , ,
Çarşamba, Mart 2, 2011, 9:07
Yazı başlıklarının gönderildiği tarih Yemek Tarifleri kategori ve 0 Yorum şimdiye kadar.

Hastalıklardan korunmak için haplara değil doğaya sarılın. Ceviz ve tahılın içerdiği diyet lifi ölümcül pek çok hastalığı önlemeye yetiyor

Doğa sağlıklı yaşam için insanoğluna mucizevi gıdalar sunuyor. Modern çağ ise yoğunluk ve stres gibi sorunları gerekçe göstererek hızlı alternatif olarak multivitamin adı altında pek çok kimyasalı hayatımıza sokuyor. Sağlıksız beslenen, hareketsiz yaşayan ve hayatına kimyasallarılar hastalıklara açık hale geliyor. Kalp damar sorunları, kolesterol ve diyabet çoğumuzun ortak sorunu oldu.

HAFIZA KAYBINI ÖNLEYEN BESİNLER

Kalorili beslenip tembelleşirken diğer taraftan bir hapla yaşlılık , kilo ve hastalıktan korunmayı ummak mantıklı değil. Bu yüzden yaşama binlerce yıldır insanoğluna hizmet eden sağlıklı gıdaları tekrar katmak gerek. Ceviz, fındık gibi yemişler ve tam tahıllı besinlerdeki  vitamin-mineral, bitkisel kimyasalların sağlık üzerine etkileri sağlığımızı ne kadar koruyucu besinler olduğunu kanıtlıyor. İşte bu etkilerden bazıları…

HAFIZA KAYBINI ÖNLEYEN BESİNLER

• Tahıl ve cevizdeki suda eriyen diyet lifi kan kolesterol ve kötü huylu kolesterol (LDL) düzeylerini düşürür. Koroner kalp hastalığına karşı koruyucu etki gösterir. Şeker hastalarında diyetle alınan lif şekeri kontrol altına alır.

• Diyet lifi barsakta fermentasyona uğrar, barsakta suyu tutarak kabızlığı önler. Barsakta kanser yapıcı maddeleri yapısına bağlayarak vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar ve kolon kanser riskini azaltır. Diyetle yüksek oranda lif tüketen kadınlarda östrojen metabolizmasını düzenleyerek göğüs kanserinden koruduğu bildirilmektedir.

n  Diyet lifi yüksek miktarda içeren besinler kan şekerini daha az yükseltirler ki bunlara glisemik indeksi düşük besinler denir. Tahıllardan çavdar ekmeği, yulaf ekmeği, kepekli ekmek, kepekli spagetti, kepekli pirinç en iyi kan şekerini kontrol eden besinlerdir.

• Bol tiamin veya B1 vitamini sağlarlar. Tiamin enerji metabolizması için en önemli vitamindir. Yetersizliğinde sinir, kas, kardiyovasküler ve sindirim sistemi bozuklukları olarak klinik belirtiler verir. Bunun dışında iştah azalması, yorgunluk hafif yetersizlikte oluşabilir. Son yıllarda tiamin eksikliğinin Alzhemier hastalığı ile ilişkisinin olduğu kanıtlanmıştır.

KRİZ VE KANSER SAVAŞÇILARI

• E vitamininden zengin beslenenlerin kalp krizi geçirme ihtimali düşüktür.  Birçok kanser türlerine karşı oksidasyonu önleyerek koruyucu etki gösterir. 

• Bakır, bağışıklık sistemin devamlılığı için gereklidir. Kemik yapısının oluşumunda görev yapması yaşlılıkta osteoporozu önler.

• Magnezyum, kas ve sinir sisteminde etkindir. Yetersizliğinde büyümede gerileme, huzursuzluk, mental bozukluk, sinir ve kas sisteminde aksamalar oluşmaktadır. En iyi kaynakları; badem, fıstık, ceviz, tam tahıllar, kuru meyve  ve yeşil sebzelerdir.

• Çinko, büyüme geriliği, iştahsızlık, cilt yaraları, eklemlerde şişme ve sertleşmeyi önleyen önemli bir mineraldir. Ayrıca insülin hormonunun yapısına girmesiyle  bu hormonun depolanması ve salgılanmasında rol alır.  Çinkonun en zengin kaynağı tam taneli buğdaydır.

Yanıt verebilirsiniz, veya geri izleme yapabilirsiniz.

Yanıt bırak

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.