Çikolata anne karnındaki bebeği de mutlu ediyor

Cuma, Mart 11, 2011, 9:03
Yazı başlıklarının gönderildiği tarih Anne - Çocuk, Beslenme - Sağlık, Çocuk kategori ve 0 Yorum şimdiye kadar.

Bir bar çikolata hem anne adayını hem de bebeği sakinleştiriyor. Araştırmalara göre hamilelikte anneleri düzenli çikolata yiyen bebekler daha az korkup daha çok gülüyor

Finlandiya’da yapılan bir araştırmaya göre, çikolata sadece yiyen kişiyi mutlu etmiyor. New Scientist dergisinde yayımlanan habere göre, hamileyken yenilen çikolata, hem anneyi hem de bebeği mutlu ediyor. Helsinki Üniversitesi’nde görevli Katri Raikkönen, çikolatadaki mutluluk veren maddelerin anneden bebeğe geçtiğini tahmin ettiğini söylüyor. 300’den fazla kadının hamileyken yediği çikolata miktarını kaydeden bilim adamları, doğumdan sonra da bebeklerin davranışlarını altı ay süreyle izlemiş. Raikkönen, araştırma sonucunda, düzenli olarak her gün çikolata yiyen annelerin bebeklerinin daha hareketli olduğunu  daha sık güldüğünü ve daha az korktuğunu belirleyerek anne adaylarına gebelik süresince çikolata yemelerini önerdi. 

HANGİSİ DAHA SAĞLIKLI

Bitter çikolata: Yüzde 43’ün üzerinde kakao hamuru içerir. İdeal kakao oranı yüzde 50 ile 70 arasındadır. Daha yüksek oranda kakao ilave etmek tadını bozar. Malzemelerin hangi oranda kullanılacağı çikolatanın nerede kullanılacağına bağlıdır. Pasta işleri için kakao miktarının yüzde 50’den az olmaması gerekir. Bu oran düşerse lezzeti azalır. Şekeri de çikolatanın aromasını bastıracak kadar fazla olmamalıdır. ‘Acı’ ya da ‘ekstra acı’ tabir edilen ve kakao miktarı, yüzde 85 ila 99 arasında değişen çikolataların kullanım alanı son derece kısıtlıdır.

Sütlü çikolata: En az yüzde 25 kakao hamuru ve yüzde 14 süt tozu içerir. İçeriğindeki sütün varlığı, bu tür çikolataları ısıya aşırı duyarlı hale getirir, kolayca yanar ve pütürlü hale gelir. Bu nedenle mutfakta kullanımını zordur. Yumuşak olduğundan kolayca şekil alır. Sütlü çikolata bu özelliği sayesinde süslemelerde kullanılır.

Beyaz çikolata: Rengi nedeniyle içinde kakao olmadığı düşünülse de beyaz çikolata kakao yağı, süt tozu ve şekerden oluşur. Lezzeti kakao yağının kalitesiyle orantılıdır. Bu noktada kakaonun yetiştiği iklimden kaynaklanan aroma da rol oynar. Kakao yağının oranı yüzde 20’den 45’e kadar değişir.

ASPİRİNLE TÜKETMEYİN

Bitter çikolatayı tercih edin. Eğer kanın pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlar ya da aşırı dozda aspirin kullanıyorsanız, aşırı çikolata tüketmeyin. Diyabetiniz varsa, çikolatanın içindeki şeker miktarı, toplam alabileceğiniz karbonhidrat miktarını etkiler.

Yanıt verebilirsiniz, veya geri izleme yapabilirsiniz.

Yanıt bırak

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.