Diyetinize lezzet katın

Etiketler: , ,
Çarşamba, Mart 9, 2011, 15:34
Yazı başlıklarının gönderildiği tarih AZ Diyetler, Beslenme - Sağlık kategori ve 0 Yorum şimdiye kadar.

Başarılı bir diyetin ilk kuralı besinlerin damak zevkine uygun olması. Diyetine farklı aromalar ekleyerek yiyeceklerinizi  hem düşük kalorili hem de lezzetli hale getirebilirsiniz

Tat alma duygusu, dilde bulunan reseptör hücreler, destek ve temel hücreler, sinir hücrelerinden oluşan tat tomurcukları tarafından algılanır. Tat tomurcukları dil, damak, yanak mukozası, gırtlakta soluk borusunun üzerinde bulunan doku kapakçığında, yutak ve yemek borusunun üst ucunda bulunur. Her bir tat tomurcuğu 50 ile 150 adet reseptör hücresinden oluşur. Tomurcukların etrafı destek hücrelerle doludur ve her tomurcukta tat gözeneğine doğru minik tüycükler vardır ve sinirlerle bir arada tat almamıza yardımcı olurlar. Dil üzerinde bulunan tat tomurcukları kabarcıklar topluluğu içerisinde bulunurlar. Kenarlarında bulunan ve yaklaşık bin 300 tat tomurcuğu içeren ekşi tada duyarlı kabarcıklar topluluğu vardır.

‘UMAMİ TAT’ ET YEDİRİYOR

Dilin gerisinde ise 8-12 kabarcık grubu vardır ve ortalama 2 bin 400 tat tomurcuğu içerir. Bu kısım acı ve ekşi tattan sorumludur. Ve tüm dilin sırtına yayılmış kabarcıklar vardır ancak tat alma işlevleri bulunmamaktadır. Tat algısı ile ilgili çok klasik bilgi dilin farklı bölgelerinin farklı tatlara duyarlı olduğudur. Buna göre dilin ucu tatlı ve tuzlulara, yan bölgeler ekşi ve arka bölge ise acı duyulara duyarlıdır. Bilinen aslında çok fazla tat duyusu olmasına karşın en sık ve kolay tahmin edilen acı, ekşi, tatlı, tuzlu ve son zamanlarda Japon bilim adamlarının bulduğu “Umami” tat duyusudur. Umami tat, monosodyum glutamat tadındadır ve kişinin protein alımını etkiler.

ZAYIFLATAN AROMA TARİFİ

Tadında bir ara öğün için en uzun süre tok tutan bir lezetli karışım:

Katı meyve sıkacağına 1-2 kabukları soyulmuş domatesi   ve 1-2 haşlanmış kabukları soyulmuş pancarı atıp sıkın   ve iyice karıştırın. Mükemmel bir tat aroması ile karşılaşacak ve kuvvetli antioksidanlar alarak içerdiği özel bileşikler sayesinde de uzun süre tok kalabileceksiniz.  

DİLİ DEĞİL İŞTAHI KONTROL ETMEK GEREK

Tat alma duyularının sinir hücresi uzantıları bulunmamaktadır. Uyaran molekül hücre zarında reseptör büyük moleküle bağlanır, bunun sonucunda hücre zarının geçirgenliği artar. Böylece iyonik bir akım başlar. İşte tam bu sırada diyet ile tat alma arasında bir bağlantı başlar. Bilim çalışmaları tat alma ile şişmanlık arasında bir bağlantının olmadığını, şişman bireylerin tadını sevdiğim için çok yiyorum efsanesinin doğru olmadığını söylüyor. Tat sadece yiyecekten alına hazza yardımcı olmuyor. Besinleri tanımamıza ve besinlerin kendine has aromaları ayırmamıza neden oluyor. Bu nedenle tat ile iştahı ayırt etmeli ve iştahımızın da kontrol edilebilir bir duygu durumu olduğunu unutmamalıyız.

Yanıt verebilirsiniz, veya geri izleme yapabilirsiniz.

Yanıt bırak

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.