Hastalıklara Terminatör protein geliyor

Çarşamba, Kasım 3, 2010, 3:17
Yazı başlıklarının gönderildiği tarih Sağlık kategori ve 0 Yorum şimdiye kadar.

Hasta hücreleri öldürebilen protein bulundu. Bağışıklık sistemindeki ‘perforin’in anormal hücreleri öldürdüğü, buluşun kanser ve diyabetle mücadelede kullanılacağı bildirildi

Avustralyalı ve İngiliz bilim adamları pek çok hastalıkla mücadelede kullanılacak yeni protein buldu. Araştırmacı, bağışıklık sistemi içinde yer alan ‘perforin’adlı proteinin anormal hücreleri hedef aldığını ve öldürücü enzimlerin geçişini sağlamak için hücre zarında boşluk yarattığını gösterdi. Araştırmacıların, 10 yıllık çalışmasında perforinin ‘vücudun temizlik silahı’ olduğunu, bu protein olmadan bağışıklık sisteminin hücreleri temizleyemeyeceğini saptadı.

SITMA VE KANSERLE SAVAŞACAK

Perforinin yapısının listeriya ya da şarbon hastalığına neden olan bakterilerin zehrine benzer olduğunu da tespit eden bilim adamları, vücudun hastalıklardan ‘ders çıkararak’ savunma taktikleri geliştiriyor olabileceğine dikkati çekti. Bilim adamları, perforinin kanser, sıtma ve şeker hastalığıyla mücadele için nasıl kullanılacağı konusunda araştırma başlattı.

 

Yanıt verebilirsiniz, veya geri izleme yapabilirsiniz.

Yanıt bırak

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.