Hayata kalpten bağlanın

Salı, Mart 8, 2011, 9:41
Yazı başlıklarının gönderildiği tarih Beslenme - Sağlık, Sağlık kategori ve 0 Yorum şimdiye kadar.

Kadının hayat yükü ağır. Çocuklar, iş ve evle ilgili sorumluluklar size kalp sağlığınızı unutturmasın. Kalbin en büyük 3 düşmanı sigara, hareketsiz yaşam ve obezite

Kalbinizi korumak için yapacağınız en önemli iş sigarayı bırakmak olacak. Bilinen en önemli gerçek  koroner arter hastalığı için düzeltilebilen en önemli risk faktörü sigaranın bırakılmasıdır. Ülkemizde yapılan bir çalışmada kalp krizi geçiren erkeklerin yüzde 55’inin sigara içtiği saptandı. Sigarayla ilişkili ölümlerin yüzde 35-40’ını koroner kalp hastalıkları oluşturur. Sigara içmeyen insanların pasif olarak sigara, puro, pipo dumanını soluması da koroner arter hastalığı riskini artırmaktadır.

YILDA 100 BİN ÖLÜMÜN SORUMLUSU

 Sigara dumanına pasif olarak maruz kalmak bile koroner dolaşımda damarın fonksiyonunun bozulmasına neden olmaktadır. Türkiye’de 17 milyon kişinin sigara içtiği, yılda 100 bine yakın insanımızın sigaraya bağlı nedenlerden öldüğü bilinmektedir. Son 50 yıldır yapılan çalışmaların sonucuna göre, günde 20 ve daha fazla sigara içen insanlarda içmeyenlere göre koroner arter hastalığının 2-3 kat arttığı gösterilmiştir. Günde 1-4 adet sigara içen insanlarda bile koroner risk artmıştır. Sigara kullanımı aynı zamanda ani ölüm, anevrizma oluşumu, periferik damar hastalığı ve inme riskini artırır. Sigaranın bırakılması, koruyucu kardiyolojideki en önemli girişimdir ve öncelikli hedef olmalıdır. Sigarayı bırakan bireylerde, bırakmayanlara göre kalp ve damar hastalığına bağlı ölüm yüzde 36 oranında azalır.

DAHA FAZLA HAREKET EDİN

• Düzenli egzersiz kalpte bulunan önemli kas olan miyokardın oksijen gereksinimini azaltır ve egzersiz kapasitesini artırır. Egzersiz yağlanmayı engelleyerek, şeker hastalığı görülme sıklığını ve kan basıncını düşürerek kalbin normal çalışmasında ve kan yağlarının bozulmaması üzerine olumlu etkiler göstererek kalbi korur.

KARDİYO ÇALIŞARAK GÜÇLENİN

Egzersizin kalbi koruyucu etkileri; yağlanmayı, kan basıncını azaltması ve iyi huylu kolesterolü yükseltmesi ile sağlamaktadır. Ayrıca önemli çalışmalarda düzenli egzersizin hipertansif hastalarda ortalama 5 mmHg’lık sistolik kan basıncı düşüşü sağladığı, HDL düzeylerinde artış ve trigliserid düzeylerinde azalma oluşturduğu, C-Reaktif Protein düzeyini düşürerek kalp hastalıklarından koruduğunu göstermektedir. Özellikle abdominal obezite (karın bölgesinde şişmanlık), bedensel aktivite düzeylerinden bağımsız olarak kadınlarda ve yaşlı erkeklerde vasküler riski öngördürür. Kilo kontrolü, koruyucu kardiyolojinin en önemli hedeflerinden biridir.

 

Yanıt verebilirsiniz, veya geri izleme yapabilirsiniz.

Yanıt bırak

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.