Kuralına uygun beslen sağlıklı yaşa

Pazar, Mart 18, 2012, 12:10
Yazı başlıklarının gönderildiği tarih Beslenme - Sağlık, Sağlık kategori ve 0 Yorum şimdiye kadar.

Sağlıklı beslenme ilkelerine uygun beslenemeyen kişiler şişmanlık ve hastalık riskiyle karşı karşıya.  Oysa besin piramidinin rehberliğinde hazırlanacak diyetle ideal kiloyu ve sağlığı korumak mümkün.

Günümüzde pek çok kişi gerek iş hayatının yoğunluğu nedeniyle, gerekse alışkanlıkları gereği sağlıklı bir şekilde beslenemiyor. Oysa kişilerin, özel hayatlarında küçük bazı değişikliklere gitmesi ve bazı konularda daha dikkatli davranması, beraberinde sağlıklı beslenmeyi de getiriyor. Beslenmenizde gerçekleştirdiğiniz bu küçük değişiklikler ise aslında bir anlamda ‘Sağlıklı Beslenme Planı’na uyduğunuz anlamına geliyor.

Özel Medline Aydın Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Emek Tuncaoğlu, “İyi bir beslenme planı, aynı zamanda sizin üç temel besin kaynağı, vitaminler ve mineraller arasında sağlıklı bir denge kurmanızı sağlar” diyor. Tuncaoğlu, Sağlıklı beslenme planı çerçevesinde uyulması gereken kuralları  şöyle sıralıyor:  “Besin piramidi, sağlıklı ve dengeli beslenmeniz için size yardımcı olan bir rehberdir. Alacağınız besinlerin büyük bölümünü alttaki geniş bölümünden daha küçük bölümünü de üstteki küçük bölümden seçmeye çalışmalısınız. Alışveriş yaparken yiyeceklerin içeriklerinin yazılı olduğu etiketleri okuyun. Etiketleri okumak sağlıklı yiyecekleri seçmekte size yardımcı olacaktır.”

Meyveli hazır yoğurttaki tehlike 

Beslenmede dikkat edilecek önemli noktalara da işaret eden Tuncaoğlu, şunları söyledi: “Diyabetli olsun ya da olmasın sağlıklı beslenebilmek isteyen herkes için son derece önemlidir. Yağlardan alınan kalori, günlük kalori ihtiyacının yüzde 30’unu geçmemeli.  Unutmayın ki, bir gram yağ, aynı miktarda karbonhidrat ya da proteinin iki katından biraz fazla kalori içerir. Et, balık ve peynir alırken yağ miktarlarını kontrol edin. Yağ oranı düşükleri tercih edin. Ürün yüzde 10’dan daha fazla yağ içermemeli. Ekmek ve tahıl ürünlerinin lif ve şeker miktarlarını kontrol edin. Yüksek lifli ekmekler, 100 gramdan fazla lif içerir. Zeytinyağı ve ayçiçeği yağı, yemek pişirmede ya da salatalarınız için idealdir. Tereyağı kullanmak isterseniz ekmeğinize çok az sürerek kullanın. Süt ürünlerinin, yağ ve şeker oranlarını kontrol edin. Krema ve diğer çok yağlı süt ürünlerini kullanmayın. Pek çok yoğurtlu ürün yüksek miktarda şeker katkısı içerir. Eğer yoğurdunuzu tatlı yemek istiyorsanız, doğal yoğurdun içine favori meyvenizi taze veya konserve olarak ekleyin. Eğer konserve kullanırsanız, şeker katkısı içermeyen çeşitlerini tercih edin”

 

 

Yanıt verebilirsiniz, veya geri izleme yapabilirsiniz.

Yanıt bırak

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.