Nişasta bazlı şeker değil hareketsizlik öldürüyor

Pazartesi, Mart 7, 2011, 11:16
Yazı başlıklarının gönderildiği tarih Beslenme - Sağlık, Sağlık kategori ve 0 Yorum şimdiye kadar.

Son günlerde nişasta bazlı şekerlerle ilgili medya üzerinden tartışmalar yapılıyor. Toplumu buhrana götürecek açıklamaları yanıtlamak için önce bazı terimlerin ne demek olduğunu anlamakta fayda var

Besinlerde doğal olarak bulunan ve tatlı tadı veren glukoz, fruktoz ve sakkaroz benzeri maddeler, topluca şeker olarak adlandırılırlar. Türkiye’de ticari ölçekte üretilmekte olan şekerler, şeker pancarından elde edilen ‘çay şekeri’ sakkaroz ile mısırdan elde edilen ‘mısır şekeri’ fruktoz-glikoz karışımlarıdır. Ancak sakkaroz da kimyasal olarak yarı yarıya glukoz ve fruktozdan oluşmaktadır.

ARADA FARK YOK

Gerek pancar şekerinin (çay şekeri) gerek mısır şekerinin 1 gramı vücuda 4 kilokalori enerji verir. Esasen çay şekeri (sakkaroz) de vücuda alındıktan sonra midenin asitli ortamında ve bağırsaklarda inversiyona uğrayarak yarı yarıya glukoz ve fruktoza dönüşür. Böylece çay şekeri ile mısır şekeri tüketmek arasında bileşim itibarıyla herhangi bir fark olmadığı anlaşılmalıdır. Fruktoz, çeşitli meyvelerde ve balda doğal olarak bulunan basit bir şekerdir. Özelliği sakaroza göre yüzde 30 daha tatlı olması ve vücutta emiliminin glukozdan daha yavaş gerçekleşmesidir. Doğal bir şeker olan fruktoz, meyvelerde yaygın olarak bulunması nedeniyle meyve şekeri olarak da adlandırılmaktadır.

NİŞASTA BAZLI ŞEKER NEDİR

Mısırda bulunan nişastanın işlenmesiyle elde edilen glukoz ve fruktoz içeren şekerlere nişasta bazlı şeker (NŞB) denir. Mısırdan üretildiği için ‘Mısır şekeri’ veya ‘Mısır şurubu’ olarak da adlandırılmaktadır. Çay şekeri  ve  Mısır şekeri ile hemen hemen aynı bileşime sahiptir.

KANSERE NEDEN OLUR MU

Tıbbi bilimsel kaynaklara ve uluslararası sağlık kuruluşlarının yaptığı değerlendirmelere göre nişasta bazlı şeker tüketiminin kansere neden olduğunu gösteren güvenilir bir klinik bilimsel çalışma bulunmuyor. Oysa, pankreas kanseri ile ilgili sigara, obezite, diyabet, kronik pankreatit gibi faktörlerin etkinliği üzerinde literatürde çok sayıda güvenilir bilimsel yayın bulunmaktadır. 

DOĞA AŞIRILIĞI KABUL ETMEZ

İnsanlarda, yüksek doz mısır şurubu (NBŞ) alımı ile riskli kişilerde vücut ağırlığ artışı, kanda trigliserid yüksekliği ve karaciğerde yağlanma gelişebileceği, kan şekeri değerini olumsuz etkileyebileceği yönünde farklı bilimsel çalışmalar bulunmaktadır. Her gıda maddesinde olduğu gibi günlük alım miktarı önemlidir. Gereğinden fazla alınan her gıda maddesi vücuda zararlıdır. En sağlıklı olduğu düşünülen gıdaların bile gereğinden fazla tüketildiğinde insanlara zarar verebileceği, hastalıklara neden olabileceği artık bilinmektedir. Bu nedenle  birey ve toplum sağlığının korunmasında yeterli ve dengeli beslenme ile fiziksel aktivite esastır. 

Yanıt verebilirsiniz, veya geri izleme yapabilirsiniz.

Yanıt bırak

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.