Sağlıklı kilo vermenin en büyük 8 düşmanı

Salı, Aralık 20, 2011, 17:00
Yazı başlıklarının gönderildiği tarih Beslenme - Sağlık, Sağlık kategori ve 0 Yorum şimdiye kadar.

Fazla kilolarınızı verememekten mi şikayetçisiniz? Bu sorunun altında 8 etken yatabilir. Zayıflamanın önündeki engelleri ortadan kaldırmadan başarılı olamazsınız.

KİLO vermenin önünde 8 engel var. Çoğu, fizyolojik ve psikolojik kaynaklı hastalıkların yer aldığı listede önce sorunu belirleyip, ardından uygun tedaviye yönelmek gerek. İşte kilo vermenin önündeki en büyük düşmanların listesi…

Fotokopi diyetler: Bir zayıflama diyet programının her insanda aynı sonucu vermesini beklemek hiç doğru değil. Diyetin başarısız olmasının da altında yatan en önemli neden fotokopi edilerek çoğaltılan diyetler. Diyet bireye özel olmazsa başarılı olmak hayal.   

Kansızlık: Demir, B12, folat eksiklikleri diyet başarısızlığına neden olur. Kansız kalan bir vücut iki nedenden ötürü kilo veremez. Enerji metabolizmasının düşüklüğü nedeniyle hasta enerji veren gıdalara ihtiyaç duyar. İkinci neden ise kansız vücut diyetle karşılaştığında bir direnç gösterir. Vücut bu durumda enerjiyi depolar.

İnsilün direnci: Şeker molekülünün işlenmesi için yeterli miktarda insüline ihtiyaç vardır. İnsülin fazlalığı hormon bozukluklarını tetikleyebilir. 

Tiroid bozuklukları: Troid bozukluğunuz varsa metabolizma yavaşlığı ile boğuşuyorsanız kilo vermeniz mümkün ancak çok zordur. Vücudun ısı düzelenmesi, yağ yakması, enerji ve depolama durumu, su dengesi, cilt ve diğer sistemlerin sağlıklı çalışması ancak iyi çalışan bir tiroid beziyle mümkündür.

Yanlış ilaç kullanımı: İlaçlar ister reçeteli ister bitkisel olsun mutlaka karaciğerinize uğruyor. Diğer ilaçlarla alındıklarında yan etkileri çıkıyor. Biri şekerinizi çıkarırken diğeri yağlanmanızı artıyor. İlaç kullanımı önce doktorunuza danışın.

Hareketsizlik ve stres: Diyetin başarılı olabilmesi için ise altta yatan bir hastalık olmaması ön şarttır. Diğer bir koşul ise diyetlerin egzersiz ile mutlaka ve mutlaka kombine edilmesidir. Stres faktörü ise başlı başına hormonal bozukluklara neden olarak iştah düzensizliği yaratır. 

Mide bağırsak sistemi problemleri: Midesinde problem yasayan birinin sebze ve meyve ağırlıklı bir diyet benimsediğinde aşırı bağırsak gazıyla karşı karşıya kalması, tek yönlü beslenmeyle sonuçlanabilir. Bağırsakların stres kökenli aşırı reaksiyon göstermesi spastik kolon veya İrritabl barsak sendromu denilen hastalık olarak tanımlanır.  Bu durum da hastanın aşırı şişkin hissetmesi, kilosunun bir türlü değişmemesi, besinlerin bazılarının kısıtlanmasına yol açar. Bu sorun, diyet programına uyum problemi yaratarak başarısızlığın temelinde rol oynar.

Yanıt verebilirsiniz, veya geri izleme yapabilirsiniz.

Yanıt bırak

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.