Spiral takmam, devlet dinler

Cuma, Aralık 18, 2009, 22:22
Yazı başlıklarının gönderildiği tarih Yaşam kategori ve 0 Yorum şimdiye kadar.

Spiral takmam, devlet dinler
Türkiye Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Vakfı (TAÇSAV) Antalya Şube Başkanı Remziye Kıymık, gebelikten korunma yöntemlerinin topluma öğretilmesi için yürütülen çalışmalarda trajikomik olaylar yaşandığını söyledi. Kıymık, Başbakan Erdoğan’ın �Üç çocuk yapın� çağrısının da aile planlaması çalışmalarını olumsuz etkilediğini belirtti.

Remziye Kıymık, �Gebeliğin önüne geçilmesi konusunda en etkili yollardan biri olan spiral yöntemini anlattığımız bir ev hanımı, �O yöntemi asla kullanmam. Eşim o cihazın dinleme aygıtı olduğunu söyledi. Devlet bizi dinliyormuş� cevabını verince, toplumun ne durumda olduğunu bir kez daha anladım� dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ailelere �Üç çocuk yapın� çağrısı ve nüfusun gençleştirilmesiyle ilgili açıklamalarının aile planlaması uygulamalarına büyük zarar verdiğini kaydeden Kıymık, �Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarını örnek alan vatandaşlar bizi kapıdan kovuyor. Vatandaş, �Koca Başbakan çocuk yapın diyor, siz tersini istiyorsunuz� diyerek bize çıkışıyor. Destek almak isteyen vatandaş sayısı, Başbakan’ın bu açıklamasından sonra yarı yarıya azalma gösterdi� diye konuştu.

Antalya’nın, nüfus planlaması uygulamaları ve halkın bilinçlendirilmesi konusunda Türkiye ortalamasının gerisine düştüğünü belirten TAÇSAV Şube Başkanı Kıymık, �Nüfus konusunda değişken bir yapıya sahip Antalya, aile planlaması konusunda kırsal kesimlerin gerisine düşüyor� dedi.

Eğitim çalışmalarını olumsuz yönde etkileyen en önemli faktörün hızlı göç olduğunu da belirten Remziye Kıymık, nüfusun sürekli değişmesi nedeniyle bilinçlendirme çalışmalarının çok yavaş işlediğini belirterek, �Özellikle kırsal kesimden göç alan kentimizin eğitim ihtiyacı her geçen gün artıyor. Bu nedenle Antalya olarak diğer illerin gerisinde kalıyoruz� diye konuştu.

Salim UZUN/ANTALYA, (DHA)

Yanıt verebilirsiniz, veya geri izleme yapabilirsiniz.

Yanıt bırak

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.