Türk kadının kilo sorunu pişirmeyle alakalı

Pazartesi, Mart 7, 2011, 11:16
Yazı başlıklarının gönderildiği tarih Beslenme - Sağlık, Sağlık kategori ve 0 Yorum şimdiye kadar.

Obezite oranının artışıyla pişirme yöntemleri arasında ilişki var. 700 kişi üzerinde yapılan ankette kadınların yemeklerini kalorili ama vitaminsiz yaptıkları belirlendi

Obetize üzerine yaptığım araştırmalar Türk kadınının pişirme konusunda  yanlış kararlar aldığını ortaya çıkardı. Ocak-Şubat 2011 arasında 700 ev hanımı ile yaptığım çalışma sonucunda 15-49 yaş grubu ev hanımlarının besinleri hazırlama, pişirme ve saklama konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarını sordum. Çok değişik beslenme bilgilerini uyguladıklarını gördüm. İşte çalışmamın sonuçları…Besin grupları içerisinde sebzeler, hazırlama ve pişirilme sırasında besin ve ekonomik değeri yönünden en çok kayba uğrayan besinlerdendir. Araştırmam sonucunda, ev hanımlarının yarıdan fazlasının (yüzde 55) sebzeleri beslenme ilkelerine uygun olarak hazırlamadığını saptadım. Sebzeleri pişirmeye hazırlama aşamasında yapılan en önemli hatalardan birisi kesildikten sonra yıkanma işlemi olduğunu tespit ettim. Yapılan başka bir bilimsel çalışmada ev kadınlarının besin hazırlama ve pişirme yöntemlerinde bazı önemli yanlışlıklar yaptıklarını sebzeleri doğradıktan sonra yıkayan ev kadınlarının oranını yüzde 30 oranında olduğunu göstermiştir. Yine başka bir araştırmada ülkemizde çalışan kadınların yüzde 46’sını sebzeleri önce yıkayıp, ayıklayıp sonra doğradığı, yüzde 49’unun yapılışına bile dikkat etmediği saptanmıştır. Doğru yaklaşım ise sebzelerin iyice yıkanıp sonra çok küçük parçalara ayrılmadan kesilip hemen pişirilmesi olmalıdır. Açıkçası yeşil yapraklı sebzelerin önce yıkanıp, sonra kesilip, sıcak karışıma atılarak susuz pişirilmesi ile C vitamini kaybını en az olmaktadır. En fazla vitamin kaybı bol suda pişirildikten sonra suyunun sıkılıp atılması ile oluşmaktadır. Sebze ve meyvelerin bol suda pişirilmesi ve suyunun atılmasıyla yüzde 90-95 oranında riboflavin ve folik asit, yüzde 5-28 oranında A vitamini kaybı olmaktadır.

NOHUTUN SUYUNU DÖKMEYİN

• Kurubaklagillerin pişirilmesinde temel amaç, ıslatma suyunun dökülmesi, haşlama suyunun dökülmemesidir. Çünkü haşlama suyunun dökülmesi ile suda eriyen vitaminlerde önemli kayıplar olur. Araştırmam sonucunda ev hanımlarının kurubaklagilleri pişirmeden önce ortalama 9.5 saat ıslattıkları, sıcak suda ıslatmada ise bu sürenin 8 saate düştüğü saptandı. En ideal bekletme süresi en az 12 saat olmalıdır. Salata yapımında sebzeler yıkanıp ayıklandıktan sonra yeneceği zaman doğranır veya rendelenir. Sofraya gelince tuz, limon zeytinyağı karışımı eklenir. Kesildikten sonra bekletildiğinde C vitamininde önemli kayıplar olmaktadır. Araştırmamda yüzde 91’inin salataları doğru yöntem ile hazırladığı saptandı.

Yanıt verebilirsiniz, veya geri izleme yapabilirsiniz.

Yanıt bırak

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.