Zehirlenme riskini dondurun

Cuma, Eylül 30, 2011, 18:41
Yazı başlıklarının gönderildiği tarih Sağlık kategori ve 0 Yorum şimdiye kadar.

Özenle satın aldığınız besinler uygun koşullarda temizlenip saklanmadığında zehirli kimyasal maddelere dönüşüyor. Basit olarak görülen zehirlenme ise ölüm ile sonuçlanabiliyor.

Doğal olarak besinlerin bileşiminde bulunan veya üretim ve işleme sırasında karışan bazı kimyasal ögeler toksik etki gösterebiliyor. Burada önemli olan, bu toksik ögenin bulunduğu besinin doğal olarak alınmasının tehlike yaratıp yaratmadığıdır. Bunlar normal miktarlarda alındığında bir tehlike yaratmaz. Günlük diyetle bir miktar toksik ögeler tüketilmelerine karşın, normal sağlıklı kişilerde, bundan dolayı zehirlenme olguları çok azdır. Bu durum üç şekilde açıklanabilir; birincisi, günlük kullanılan herhangi bir besindeki zararlı ögenin yoğunluğu çok düşüktür. Günlük diyet değişik besinleri içerir, toksik öge bulunan herhangi bir besin çok miktarda kullanılmazsa, zehirlenme hastalık yaratmaz. İkincisi, diyette çok çeşitli zararlı ögeler, çok az miktarlarda birlikte bulunduğunda insan organizması bunu tolere edebilir. Ayrıca, hazırlama, yıkama, güneşletme ve pişirme işlemleri bazı toksik ögelerin etkisini azaltabililiyor. Yeterli ve doğru şartlarda korunmayan gıdalarda zehirlenme ise ileri durumlarda hastayı ölüme götürebiliyor.

Bitkileri tüketirken dikkat!

Bazı deniz ürünleri, mikroorganizmaların ürettiği toksinler, zehirli mantar ve baldaki toksik ögeler akut zehirlenmelere neden olur.

Lahana, turp ve benzeri bitkilerde bulunan toksik ögeler, yemeklik tohumlara karışan bazı yabani ot tohumlarının uzunca süre alınması.

Zararlı kimyasallar, hastalık, yetersiz beslenme, alerji ve doğuştan metabolizma bozuklukları gibi durumlarda olumsuz etki gösterebilir.          

Yanıt verebilirsiniz, veya geri izleme yapabilirsiniz.

Yanıt bırak

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.